navigáció
SZÍV- ÉRRENDSZERI ÁLLAPOTFELMÉRÉS

Szív- érrendszeri állapotfelmérés

Elég figyelmet fordít szíve egészségére?

Életvitelünk, környezetünk káros hatásai ereink állapotának romlásához vezetnek, melynek eredményeként a keringést fenntartó motor – a szívünk egyre nehezebben képes ellátni létfontosságú feladatát.

A rohanó mindennapok eredménye, hogy az emberek többségének nincs ideje az egészségével törődni, ezért a mindennapi tartós stressz, a mozgásszegény életmód és az egészségtelen életvitel az évek előrehaladtával jelentősen növelik a keringési kockázatok kialakulását.

A keringési traumák sokszor fájdalmas előjelek nélkül – akár tragikus hirtelenséggel jelentkezhetnek, melyek sok esetben tartós károsodással, vagy súlyos esetben halállal is végződhetnek.

A rendszeres szív-és érrendszeri ellenőrzésnek kiemelkedő szerepe van a kardiovaszkuláris problémák és az ide kapcsolódó szövődmények kialakulásának megelőzésben.

A rendszeres szűrővizsgálat életet menthet!

Az időben kiszűrt problémák és az egészséges életmód sok esetben csökkenthetik az olyan súlyos szövődmények-traumák kialakulását, mint az agyvérzés vagy a szívinfarktus!

Mikor érdemes az állapotfelmérést elvégezni?

  • Ha mellkasi panasza van (perceken belül nem szűnő fájdalom esetén azonnali vizsgálatra van szükség).
  • Rendszertelen szívműködést, vagy pulzust tapasztal (lehet gyors vagy lassú is), esetleg eszméletvesztés.
  • Ha kétségei merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy tüneteket tapasztal-e.
  • Ha szívelégtelenség tünetei vannak (légszomj, fáradékonyság).
  • Ha a családjában korábban már előfordult szívbetegség, szívinfarktus, stroke, hirtelen szívhalál.
  • Magas vérnyomás esetén.
  • Dohányzás esetén, mivel ez magas kockázati tényező a szívbetegség kialakulására.
  • Cukorbetegsége van.
  • Új edzésprogram indítása előtt - amennyiben rizikó faktorokkal rendelkezik, vagy 40 évesnél idősebb.


Milyen vizsgálatokat végzünk és mit vizsgálunk?

EKG

A szív vizsgálatára alkalmas műszeres eljárás, a szív elektromos tevékenységének vizsgálata. Tájékoztatást ad a pitvari és kamrai aktivációról, a szív ritmusáról, a szívben történő ingerület képzéséről, az ingerület vezetéséről, és ezek zavarairól.

A szív összehúzódása elektromos inger hatására jön létre, mely normális esetben a szinusz csomóból indul el, és a szív speciális ingerületvezető rostjain keresztül jut el a munkaizomzat szívizomsejtjeihez. Bár az EKG görbe hullámai egyénenként igen változatosak lehetnek, egészséges esetben jól meghatározható tulajdonságokkal rendelkeznek.

Az EKG jelből származtatott paraméterek segítenek megállapítani, hogy többek között a szívverés ritmusa és az ingerület keltése/sebessége megfelelő-e, melyekből számos következtetés vonható le a szív- és érrendszer állapotára vonatkozóan.

A vizsgálat során a szív állapotára vonatkozó további információkat kapunk:

  • AR/PF: Aritmia
    A szívritmuszavar (aritmia) a szív ritmusának normálistól való eltérését jelenti. A szívritmus jelentős ingadozása aritmiára utal, melynek egyik komolyabb fajtája a pitvarfibrilláció.

    Pitvarfibrilláció
    Egészséges esetben az EKG-n látható „P” hullám hiányában, szabálytalan szívritmus mellett felmerül a pitvarfibrilláció gyanúja, mely megközelítőleg ötszörösére növeli a stroke kialakulásának kockázatát.
  • HRV: Szívfrekvencia-variabilitás
    A szívritmus természetes változékonyságát mérjük. Szívritmuszavarok esetén valamiféle rendellenes működés következményeképpen változik a szívritmus, illetve a szívfrekvencia. Léteznek azonban olyan természetes eredetű szívritmus-ingadozások, amelyek a szívritmuszavarokkal ellentétben éppen az egészség mércéjeként értelmezhetők. Utóbbi ingadozásokról szolgáltat hasznos információt a HRV, amely általánosságban a szív egészségi/fittségi állapotát tükrözi. Minél magasabb tehát a szívritmus természetes változékonysága, alapvetően annál jobb egészségi állapotra következtethetünk. A mérésből számított HRV alapján információ nyerhető általánosságban az egészségi és edzettségi állapotról, valamint a keringési rendszer és az idegrendszer pillanatnyi állapotáról.
  • KH: Szívizomsejtek elektromos labilitása
    A kamrai szívizomsejtek megnövekedett repolarizációs heterogenitása (elektromos labilitása) növeli a veszélyes ritmuszavarok (kamrai tachycardia, kamrafibrilláció) valószínűségét, ami hirtelen szívmegálláshoz vezethet. A kamrai heterogenitás esetünkben a szívkamrai izomzatot alkoto szívizomsejtek bioelektromos tulajdonságainak különbözőségére utal. Ez a különbözőség egészséges esetben is jelen van determinisztikus formában (kvázi merev kapcsolat a sejtek között). Ugyanakkor, kóros esetben a heterogenitás növekszik, egyre inkább romlik a szívizomsejtek összehangolt működése, vagyis a bioelektromos jelenségek véletlenszerű ingadozása, labilitása alakul ki. Ez az instabilitás pedig növeli a veszélyes kamrai szívritmuszavarok, ezáltal a hirtelen szívhalál bekövetkezésének kockázatát.
  • Megnövekedett stroke- és infarktus rizikó/kockázat
    A stroke és az infarktus kockázatát teljes mértékben nem lehet megszüntetni, ugyanakkor sokat tehetünk a megelőzése és a kockázat csökkentése érdekében. A vizsgálati eredmények segítenek az érintettség (kockázati besorolás) meghatározásában és mértékének megítélésében, ami támpontot ad a személyre szabott javaslatok (életmód/terápia) kidolgozásához.


EKG vizsgálat kiértékeléssel: 12.000 Ft 

Szív stressz mérés

Szív stressz mérés

Az eredmény kiértékelésének alapja a szívfrekvencia variabilitás (Heart rate variability - HRV) paraméterein alapszik, amit egy EKG jelfolyam felvétele és kiértékelése biztosít. A magas szív stressz (CSI) eredménynek számos oka lehet. Pillanatnyi, vagy tartós pszichés stressz, túlhajszoltság, kialvatlanság, alkohol, bizonyos gyógyszerek, krónikus betegség, arritmia, koszorú-, koronária ér szűkület, fertőzés.

Szív stressz mérés: 7000 Ft 

Arteriográf vizsgálat

Mik a vizsgálat előnyei?

Az arteriográf vizsgálat legfőbb előnye az, hogy a legkisebb eltérések is időben észlelhetőek, ezáltal még a komolyabb tünetek-szövődmények előtt el lehet kezdeni a terápiát, melynek eredményességét a későbbiekben könnyen nyomon lehet követni.

Miről ad információt a vizsgálat?

Az arteriográf vizsgálat az érfalak állapotáról és a szív működéséről ad információt. A non-invazív számítógépes érfalrugalmasság mérés egy artériás merevség vizsgálat, mely az artériás érrendszerben kezdődő, vagy fennálló meszesedési folyamatok kimutatására és az állapot nyomkövetésére irányul.

Arteriográf vizsgálat kiértékeléssel: 16.000 Ft 

ASI

ASI (Arterial Stiffness Index)

Mit mérünk és hogyan zajlik a vizsgálat?

A vizsgálandó személy hanyatt fekszik a vizsgálóasztalon teljes nyugalomban, majd felhelyezzük a 4 db mandzsettát a két felkarra, ill. a két bokára. Több mérést végzünk egymás után, amely egy vérnyomás mérésre hasonlít. Az első mérések az artériák rugalmasságáról, az érfalak keménységéről, merevségéről ad felvilágosítást, ezt követően a perifériás érrendszer állapotára, az érszűkületre utaló mérési eredményekből lehet következtetni.

ABI (BOKA-KAR Index) mérés a szívinfarktus ellen

Az ABI (Boka-Kar Index) vizsgálattal már a tünetek megjelenése előtt kiszűrhető az esetleges szívinfarktus vagy a szélütés kockázata. A teszt fájdalommentes és megbízható eredményt ad az érszűkület előjeleinek felderítésében. A készülék nem csak az artériák már meglévő szűkületét képes kimutatni, hanem a kezdődő elváltozásokat is, így korán kiszűrhető a betegségre vonatkozó hajlam.

Egyéb fontos paraméterek

A kardiovaszkuláris rendszer paraméterei, például a vérnyomás értékei a karokon és lábakon, a vérnyomás- oldalkülönbségei, pulzus, pulzusnyomás, oszcillációs profil és a lehetséges szívritmuszavarok jelei.

MAP (Mean Arterial Pressure)

Közép artériás nyomás, mely a vérnyomásból számított átlagérték. Ez az érték fontos a vérkeringés hatékonyságának és a szervek megfelelő vérellátásának megítélésében. A MAP értéke jelzi, hogy a szervezet mennyi időt tölt a magasabb és alacsonyabb vérnyomás tartományában. A megfelelő MAP érték biztosítja a szervek és szövetek megfelelő vérellátását.

Komplex szív- és érrendszeri állapotfelmérés

Átfogó szív- és érrendszeri diagnosztika EKG méréssel, stroke-infarktus rizikó felméréssel és tanácsadással!

Komplex szív- és érrendszeri állapotfelmérés: 55.000 Ft helyett 34.900 Ft 

Együttműködő partnereink

Herbaferm Yiya Sunmed LabSystem Regus doTerra Energy-Lab Duolife RExtra Billingo SumUp EQ Asea SanyoSeiko Osachi